Przejdź na stronę producenta burkietowicz.pl
Artykuły

Dlaczego gotowe wiązary dachowe są tańsze?

tanie-wiazary-dachowe

Wiązary dachowe to podstawowe elementy nośne konstrukcji dachu, których zadaniem jest przenoszenie obciążenia pomiędzy nim a resztą budynku. Prefabrykowane wiązary drewniane to gotowe elementy konstrukcji dachu, które przyjeżdżają na budowę, a następnie są montowane w ciągu 1-2 dni. Ale dlaczego są one tańsze niż tradycyjne wiązary?

Oto kilka powodów:

Szybki montaż

Dach oparty o wiązary to między innymi szybki montaż – możliwy w ciągu jednego dnia. Dzięki temu, czas budowy jest znacznie krótszy, co przekłada się na mniejsze wydatki.

Uniezależnienie od warunków atmosferycznych

Sam proces wytworzenia prefabrykowanych wiązarów drewnianych jest wykonywany w wyspecjalizowanym zakładzie produkcyjnym i jest niezależny od panujących warunków zewnętrznych, co pozwala skrócić czas produkcji.

Mniejsze zużycie materiałów

Dzięki wykorzystaniu współpracy drewna litego z płytkami kolczastymi można znacznie odchudzić konstrukcję dachu i zredukować ilość użytych materiałów, co czyni to tańszym rozwiązaniem. W przypadku tradycyjnej więźby, zużywa się więcej drewna, mimo że jest ono tańsze.

Precyzja i jakość

Wykonywanie wiązarów w wyspecjalizowanych zakładach produkcyjnych zamiast na budowie pozwala zredukować możliwość wystąpienia błędów. Elementy są wycinane maszynowo oraz składane na specjalnych stołach montażowych. Pozwala to przyspieszyć samą produkcję oraz zagwarantować dużo lepszą jakość połączeń jak i całego gotowego wyrobu.

Redukcja kosztów pozostałych elementów nośnych budynku

Zastosowanie wiązarów dachowych ma znaczący wpływ na koszt całości budowy. Wiązary dachowe nie potrzebują dodatkowych podparć pośrednich – ściany wewnętrzne mogą być cieńsze, bez ław fundamentowych i bez wieńca żelbetowego nad nimi. Powyższy argument zezwala na dowolny układ ścian wewnętrznych budynku.
Można również zrezygnować z wykonania stropu żelbetowego – pas dolny wiązara może stanowić płaszczyznę do podwieszenia sufitu z płyt g-k.

Dodatkowa przestrzeń

Zastosowanie prefabrykowanych wiązarów dachowych nie wyklucza wykorzystania przestrzeni poddasza jako stryszku. Zastosowanie połączeń na płytki kolczaste zezwala na dużą dowolność w kształtowaniu geometrii wiązarów. Krzyżulce mogą być tak umiejscowione, że można wygospodarować dodatkowe pomieszczenie, np. na niewielki strych.

Dlaczego gotowe wiązary dachowe są tańsze?

Podsumowując, gotowe wiązary dachowe oferują wiele zalet, które przekładają się na niższe koszty w porównaniu do tradycyjnej więźby. Szybszy montaż, mniejsze zużycie materiałów, wysoka jakość i dokładność wykonania produktu, a także możliwość zastosowania dowolnego układu ścian wewnętrznych.
0