Przejdź na stronę producenta burkietowicz.pl
Artykuły

Zalety stosowania prefabrykowanych wiązarów dachowych

prefabrykowane-wiazary-dachowe

Prefabrykowane wiązary dachowe to innowacyjne rozwiązanie w budownictwie, które przynosi wiele korzyści. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety stosowania tego typu konstrukcji.

Prefabrykacja – wiązary szyte na miarę

Prefabrykacja wiązarów składa się z kilku etapów. Pierwszym jest zaprojektowanie przez nasze wewnętrzne biuro projektowe konstrukcji dachu wg indywidualnych ustaleń z Inwestorem. Następnie elementy drewniane są wycinane na komputerowo sterowanych maszynach do obróbki drewna. Na końcu procesu zostają złożone przez wprasowanie płytek kolczastych na specjalnych stołach produkcyjnych. Całość procesu zapewnia znaczną dokładność wykonania konstrukcji.

Krótki proces realizacji

Prefabrykacja pozwala znacznie przyspieszyć cały proces realizacji zamówienia, ograniczając czas i czynności wykonywane na placu budowy. Montaż odbywa się przez wykwalifikowanych montażystów, pomijając konieczność docinania i składania konstrukcji przez cieślę na placu budowy.

Efektywność montażu

Dzięki precyzyjnej produkcji, montaż prefabrykowanych wiązarów dachowych jest sprawny i szybki. W przypadku prostych konstrukcji trwa zwykle od jednego do dwóch dni. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania i wielkości dachu.

Dokładność wykonania

Wiązary dachowe są prefabrykowane w wyspecjalizowanym zakładzie produkcyjnym. Wysoka jakość wykonania minimalizuje ryzyko błędów niespasowania elementów na budowie.

Elastyczność zastosowań

Konstrukcja wiązarów dachowych umożliwia wykonanie zarówno prostych, jak i skomplikowanych, wielopołaciowych konstrukcji dachowych. Zastosowanie wiązarów kratowych pozwala na eliminację stropu żelbetowego jak i pośrednich ścian nośnych w budynku. Mimo smukłych przekrojów, wiązary drewniane grubości 45 oraz 60 mm spełniają swoje zadanie, tj. bezpiecznie przenoszą obciążenia. Wykorzystanie stalowych płytek kolczastych na połączenia zapewnia odpowiednią sztywność. Dodatkowo sztywność przestrzenną całej konstrukcji uzyskujemy poprzez mocowanie stężeń deskowych.

Niezależność od zjawisk pogodowych

Proces prefabrykacji jest uniezależniony od czynników atmosferycznych, ponieważ odbywa się w zakładzie produkcyjnym.

Przyjazność dla środowiska

Użycie do budowy drewna zamiast innych konwencjonalnych materiałów nieodnawialnych pozwala przez cały cykl istnienia obiektu znacznie zredukować ślad węglowy.

Generowanie dodatkowej przestrzeni strychowej

Wiązary dachowe umożliwiają wygenerowanie dodatkowej przestrzeni strychowej, w zależności od wytycznych projektowych mogącą stanowić część użytkową bądź nie.

Podsumowując, prefabrykowane wiązary dachowe to technologia przyszłości, która przynosi wiele korzyści. Są one coraz częściej wykorzystywane nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale także komercyjnym i rolniczym.

 

0